Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15 827, бројката на оздравени пациенти е 13 315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860. Најмногу активни случаи има во Скопје 540, Куманово 190, Прилеп 133 и Тетово 117.

Досега во земјата се направени вкупно 166 356 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Во однос на скопските општини, по завршените епидемиолошки анкети, денешната прераспределба на активни случаи изгледа вака:

• Чаир – 53

• Гази Баба – 73

• Аеродром – 91

• Карпош – 67

• Центар – 71

• Кисела Вода – 56

• Ѓорче Петров – 22

• Бутел – 37

• Шуто Оризари – 12

• Студеничани – 10

• Сарај – 17

• Арачиново – 9

• Илинден – 10

• Сопиште – 2

• Чучер Сандево – 2

• Петровец – 4

• Зелениково – 1

• Странец – 3

• Нераспределен-0