Како да го промениме нашиот животен стил за да останеме здрави

Секоја година, со почетокот на есента и зимата, се подготвуваме за појава на вируси, грип и настинки. Ние даваме се од себе за да го зајакнеме имунолошкиот систем и нашето здравје за да спречиме вирусни инфекции. Пиеме витамини, минерали, засилувачи на имунитет или додатоци. Сепак, ние се разболуваме. Зошто се случува ова? Каде грешиме?

За навистина да го зајакнеме имунитетниотсистем и да направиме помалку шанси да се разболиме, можеме да следиме што прават луѓето кои се чини дека се одминати од респираторни инфекции во зима. Ајде да ги видиме нивните мали тајни за добро здравје.

1. Здрава диета во текот на целата година

За да имате добар имунитет, важно е да се јаде здраво не само во текот на сезоната на вируси и настинки, туку во текот на целата година. Градењето добра отпорност на телото не оди со магично стапче. Дури и најдобрите додатоци во исхраната и витамини нема да ни помогнат ако се свртиме кон нив во последен момент. Луѓето кои не се разболуваат од вакви инфекции, се хранат здраво во текот на целата година, следат здрава диета, се движат доволно и исклучуваат штетна храна од нивната диета.

2. Јадете повеќе лук

Лукот е познат по своите природни антибиотски својства. Тоа се должи на активната супстанција алицин и сулфур во него. Луѓето кои ретко се разболуваат консумираат повеќе лук во нивната исхрана. Додадете го секогаш кога можете и во свежи и во варени јадења. Вашиот имунолошки систем ќе го цени тоа.

3. Поминете повеќе време со пријателите и семејството

За да бидете навистина здрави, треба да бидете среќни. Блиските луѓе со кои сте во добри односи се важни за здравјето затоа што комуникацијата со нив, смеењето и задевањето значително го намалува нивото на стрес, а тоа е од големо значење за здравјето и добар имунитет.

4. Не претерувајте со хигиена

Во потрага да се одржат здрави, многу луѓе претеруваат со хигиена. Чудно како што звучи, користењето премногу антибактериски средства за чистење и средства за хигиена всушност му штети на вашето здравје наместо да му помогнете. Ова се должи на нарушување на микрофлората на кожата и мукозните мембрани, кои се дом на корисни бактерии, слични на оние во цревата. Тие имаат задача да се справат со патогените кои нè напаѓаат. Прекумерната употреба на антибактериски производи и секојдневните производи убива и лоши и добри бактерии, што нè става во опасност. Бидете умерени во нивната употреба.

5. Туширајте се со поладна вода

Веројатно последното нешто за кое сонувате во есен и зима е ладен туш, но корисен е. Провокацијата на организмот наизменично со топол туш и со ладен туш е добра стратегија за здравјето, бидејќи ја стимулира циркулацијата на крвта, а со тоа и сите други функции во организмот.

6. Бидете физички активни

За да бидете здрави, треба да го компензирате седечкиот животен стил што го водат многу луѓе во денешно време. Ако вашата работа вклучува долго седење, клучно е да го компензирате седечкиот животен стил со поголемо движење. Вклучете и кревање на тегови. Вежбите за јакнење ја зголемуваат мускулната маса.

7. Пијте витамини

Само земањето витамини не е доволно добра стратегија за висок имунитет без одржување здрава и урамнотежена исхрана. Но, тоа не значи дека не треба да пиете вакви додатоци во есен и зима. Разговарајте со вашиот лекар за додавање на некои витамини и минерали во вашата диета. Според студијата од 2010 година објавена во списанието „Nature Review Immunology“, витамини А и Д се особено важни за добар зимски имунитет.

8. Спијте доволно

Колку помалку спиете, толку повеќе ќе бидете болни. Врската помеѓу доброто здравје и спиењето е директна и нераскинлива. Неопходно е да се утврдат добри навики за спиење, кои се повторуваат секој ден во исто време. Сонот треба да трае 8-9 часа. Изградете рутина што треба да ја следите затоа што ве прави недостапни за вируси и патогени.

9. Намалете го стресот

Високото ниво на стрес хормони во организмот ги ослабува одбраната. Покрај тоа, тие предизвикуваат акумулација на прекумерна тежина, создаваат предуслови за развој на кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, карцином. За да го зајакнете вашиот имунолошки систем, обидете се да го спротивставите стресот на секој можен начин. Вежбајте, вежбајте јога, сменете го работното место ако е извор на стрес секој ден.

10. Консумирајте доволно количини на витамин Ц

Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој се бори против слободните радикали и стресот во организмот. Неопходно е имунолошкиот систем успешно да се бори со нападите на надворешните патогени. Обидете се да земете што е можно повеќе витамин Ц од природни извори како овошје и зеленчук.