За време на есен-зима период нашето тело е изложено на вируси, инфекции, нашиот имунитет се намалува и се разболуваме почесто. Знаеме дека зачините како лук, црн бибер и лута пиперка можат да ни помогнат да го зајакнеме имунитетот и да се опоравиме побрзо од заболувањата. Погледнете кои други 4 зачини ќе го направат вашето тело поиздржливо.

Куркума

Куркумата  се користи уште од античко време како лек, освен тоа што е дел од подготовката на разни јадења. Причината што овој зачин се препорачува како имуностимуланс е дека содржи моќно соединение наречено куркумин. Има силен антиинфламаторно дејство. Куркумата не само што го зајакнува имунитетот, туку помага и во олеснување на дигестивните проблеми.

Куркуминот го подобрува антиоксидантниот капацитет на телото и со тоа се бори против штетните ефекти на слободните радикали. Според некои студии, редовната консумација на куркума го спречува инфекции и го спречува растот на клетките на туморот.

Оригано

Ориганото е нашата природна ароматична заштита од инфекции. Активните соединенија во него имаат моќни антивирусни, антибактериски и антифунгални својства. Ориганотоја смирува иритацијата на цревата и помага при варењето на храната. Исто така, содржи минерали, антиоксиданти, растителни влакна и омега-3 масни киселини.

Ѓумбир

Можете да го додадете во чај, свежа храна, супи. Овој зачин  има незаменливи хранливи својства. Ѓумбирот ни обезбедува супстанции наречени sesquiterpenes кои му помагаат на нашето тело да биде поотпорно на вируси и настинки. Антивоспалителните и антиоксидантни својства на зачинот исто така помагаат да се контролира процесот на стареење, и го подобрува варењето на храната.

Цимет

Циметот не е само вкус и арома. Со него го подобруваме расположението и го зајакнуваме имунитетот. Неговата употреба се верува дека потекнува од антички Египет. Циметот се бори против воспалението и го намалува ризикот од инфекција. Тој е суперхрана. Се грижи за здравјето на срцето, го подобрува метаболизмот, помага во контролата на шеќерот во крвта.