Ако и вас, како и повеќето луѓе, ве мачи проблемот со прекумерна тежина, сигурно веќе сте пробале бројни опции за слабеење. Сепак, не е лесно да се најде оној што е правилен за вас и ви дава задоволувачки резултат.

Ви претставуваме шест ефективни стратегии што треба да ги следите за да ја постигнете и одржите вашата идеална тежина.

1. Бидете одлучни и упорни

Постигнувањето на идеалната тежина бара концентрација, време и напор. Бидете сигурни дека сте подготвени за радикални промени и не се сомневајте во вашите причини. Никој друг не може да ве натера да го направите ова, мора да го сакате и да можете сами да го направите. Притисоците врз животната средина често имаат спротивни ефекти.

Промената на вашиот животен стил и исхрана бара физичка, но и психичка сила и издржливост, затоа погрижете се да ги решите другите значајни проблеми што може да ве одведат во спротивна насока од слабеењето. Времето е клучот на успехот, треба да бидете способни да се справите со сите предизвици.

2. Барајте поддршка

Само вие можете да си помогнете да ослабнете и да бидете одговорни за сопственото однесување. Се разбира, тоа не значи дека треба да направите сè сами, побарајте поддршка од околината во која работите, вашите пријатели и семејство, но изберете луѓе за кои сте сигурни дека ви мислат само добро и кои се подготвени да ве охрабрат кога се двоумите.

Идеална поддршка ќе обезбеди некој што е во состојба стрпливо да ги слуша вашите мисли за слабеење или, уште подобро, некој што ќе вежба со вас. Експертите предлагаат и дружење, заедничко вежбање и комуникација со некој што има иста цел, затоа што е така полесно за двајцата!

3. Поставете си реална цел

Бидете реални со вашите очекувања во врска со новите навики во исхраната и начинот на живеење. Слабеењето е долг и бавен процес, па затоа е најдобро да се стремите кон губење на едно кило неделно. За да го постигнете ова, треба да согорувате 500 до 1.000 калории на ден преку нискокалорична диета и редовно вежбање.

Поголемо губење на тежината значи губење на течност од телото и мускулната маса, а не само губење на маснотиите. Поставете неделни и месечни цели и следете го вашиот напредок. Добро е да ги замените општите цели во форма на бројки, како што е здрава диета и поздрав начин на живот, но да ги задржите точни, мерливи и остварливи, на пр. 30 минути пешачење пет дена во неделата.

Внимавајте што и како јадете и водете евиденција, консултирајте се со вашиот лекар за посакуваната килажа, а добра идеја е и да посетите нутриционист или друго квалификувано лице кое ќе може да одговори на вашите прашања.

4. Уживајте во здравата исхрана

Течните оброци, апчиња за слабеење и невообичаените комбинации на диети не се начин да се контролира и регулира тежината на долг рок. Затоа, научете да јадете здраво и разновидно. Еден начин да се намали внесот на калории е да консумирате повеќе растителна храна – овошје, зеленчук и интегрални житарки. Контролирањето на внесот на калории е многу полесно ако се фокусирате на намалување на внесот на маснотии.

Со тек на време сигурно ќе има промени во посакуваниот калоричен внес, без оглед дали сте постојано гладни или сте ја стекнале посакуваната тежина и не сакате дополнително да изгубите тежина.

5. Станете и останете активни

Самата диета може да доведе до губење на тежината, но ефектот се зголемува со секојдневна 30-минутна брза прошетка. Крајната цел на вежбањето е да согорите повеќе калории, но исто така е корисно за вашето здравје и општата состојба.

Согорувањето на калории зависи од зачестеноста, времетраењето и интензитетот на вежбање, а повеќето луѓе се повеќе склони кон долготрајно, но помалку интензивно вежбање. Класичното вежбање во теретана е добро за надополнување на мускулната маса, што е неопходно за губење на тежината, а бидејќи мускулното ткиво согорува најмногу калории, мускулната маса е еден од клучните фактори за одржување на здрава тежина. Колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории можете да согорите.

6. Променете го вашиот животен стил

Не е доволно здраво да се јаде и вежба само неколку недели или месеци. Овие навики мора да станат составен дел од вашиот живот. Останете подалеку од сè што ве натерало да имате прекумерна тежина.

Треба да се запрашате дали јадете исклучиво кога сте гладни или кога сте лути, нервозни, кога ви е досадно, или кога сте под стрес? Јадете премногу брзо? Јадете онолку колку што имате во вашата чинија? Јадете додека гледате телевизија?

Ако одговорот е позитивен, ризикувате да имате непотребно прејадување!

Пристапете кон губење на тежината како проект – прецизен и планиран. Очекувајте и опаѓање и повремено прекршување на новата диета и животниот режим, но ниту едно од горенаведените не е причина за ваше целосно предавање и откажување.