Босилекот е многу повеќе од зачин: чајот се користи за ублажување на напнатоста, може да ги избрка комарците, а тој е и вистински еликсир на здравјето, но не се препорачува за оние кои имаат покачен притисок, гастритис и хипертироидизам.

Тој е незаменлива состојка на медитеранската кујна. Благодарение на богатата содржина на витамини и минерали како калциум, калиум, железо, магнезиум, цинк, витамин А, Ц, Б и Е и есенцијални масни, тоа нежно, ароматично растениеа исто така е точно еликсир на здравјето. Во фитотерапијата, чај од босилек се користи за да се ослободитет напнатоста, несоница, кашлање и настинка, а се стимулира апетитот и во третманот на метаболички нарушувања.

* Ако чувствувате тензија или страдате од несоница, за вечера, јадете добар дел варени тестенини зачинети со ситно сецкан босилок и маслиново масло. Или, пак, пред спиење пијте чај босилек. Во еден литар врела вода се става 40 g сушен босилек лисја, се остава да отстои 10 минути, процедете го и пијте две до три чаши на ден.

* Кога ќе се чувствувате уморни и нервозни, наполнете ја кадата со топла вода и ставете неколку босилек лисја и цветови или неколку капки етерично масло и уживајте 10 до 15 минути во пријатна, мирисна бања. По ова мирисна “терапија”, ќе бидат порелаксирани и полни со позитивна енергија.

* Оваа миризливои растение е одличен сојузник во борбата против комарци. Да ги истерате “ескадрилите” на овие мали летачки бомбардери или да го ублажите чешањето по каснување, триење на кожата со босилек лисја и ќе го реши проблемот.

* Забелешка: босилек не се препорачува за луѓе кои страдаат од висок крвен притисок, гастритис и хипертироидизам, како и бремени жени и доилки поради силен стимулативен ефект.