Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15 414, бројката на оздравени пациенти е 12 896, на починати е 637, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1881. Најмногу активни случаи се регистрирани во Скопје 571, Куманово 206, Прилеп 129 и Тетово 107.

Во последново деноноќие се регистрирани 121 новозаболени и тројца починати пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 161 590 тестирања на ковид -19.

Во однос на скопските општини, по завршените епидемиолошки анкети, денешната прераспределба изгледа вака:

• Чаир – 51

• Гази Баба – 71

• Аеродром – 94

• Карпош – 68

• Центар – 61

• Кисела Вода – 54

• Ѓорче Петров – 33

• Бутел – 43

• Шуто Оризари – 20

• Студеничани – 16

• Сарај – 16

• Арачиново – 9

• Илинден – 12

• Сопиште – 4

• Чучер Сандево – 1

• Петровец – 4

• Зелениково – 1

• Странец – 4

• Нераспределен-9