Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27 199, бројката на оздравени пациенти е 18 948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317.

Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов најмногу активни случаи има во: Скопје 3490, Струмица 424, Тетово 406,  Прилеп 324, Куманово 322, Штип 204, Кочани 203, Битола 187, Гевгелија 172, Кавадарци 172, Охрид 170, Велес 155, Гостивар 150, Делчево 128 и Кичево 124.

Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 171

• Гази Баба – 437

• Аеродром – 675

• Карпош – 528

• Центар – 508

• Кисела Вода – 413

• Ѓорче Петров – 287

• Бутел – 157

• Шуто Оризари – 28

• Студеничани – 9

• Сарај – 23

• Арачиново – 10

• Илинден – 60

• Сопиште – 31

• Чучер Сандево – 15

• Петровец –21

• Зелениково – 9

• Странец – 22

• Нераспределен- 86