Овој неверојатен чај што лечи повеќе од 50 болести содржи дури пет состојки:

Куркума

Лековитите својства на куркумата се прилично популарни. Соединението куркумин ги намалува воспаленијата, се бори против рак и му помага на срцето да го сочува здравјето.

Ѓумбир

Ѓумбирот ги ублажува мигрените, има антивоспалителни својства и помага во борбата против рак.

Цимет

Овој зачин го снижува и регулира шеќерот, лекува вирусни инфекции, како што се настинки, грип и кашлица.

Кардамом

Ако сакате да го спречите создавањето на крвни згрутчувања, користете кардамом. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта и ги прочистува бубрезите.

Мед

Медот исто така се вика и најздравата храна на планетата. Му дава пријатен вкус на чајот и претставува извор на енергија за телото, го зајакнува имунитетот.

Состојки:
  • половина лажица ѓумбир
  • половина лажица цимет
  • 1/6 лажица куркума
  • прстофат кардамом
  • 500 мл вода
  • 1 лажица мед
Приготвување:

Земете 500 мл вода и оставете ја да врие на тивок оган. Кога водата ќе зоврие, додајте ѓумбир и цимет. А потоа и куркума, кардамом и промешајте. Оставете го сето тоа да врие 5 до 10 минути. Оставете го да се олади десетина минути, а потоа исцедете го чајот и засладете го со мед.

Пијте го овој чај секое утро и ќе останете здрави и вити.