И древните Кинези знаеле дека консумирањето чаша топла вода на празен стомак има бројни здравствени придобивки.

Пиењето топла вода секое утро може да помогне при бројни здравствени проблеми, но треба да внимавате температурата да не биде повисока од 50 степени Целзиусови.

Во спротивно, може да резултира со изгореници во устата и грлото.

Помага за слабеење

Иако поради топлата вода нема да изгубите килограми, таа може да помогне во процесот.

Нутриционистката Кара Валш тврди дека чашата топла вода со лимон го поттикнува метаболизмот, а поради тоа, телото во текот на денот ќе потроши повеќе калории.

„Консумирањето топла вода дополнително го прочистува дигестивниот систем и спречува појава на подуеност, односно помага за излачување на вишокот течности од телото“, открива нутриционистката.

Ги прочистува синусите

Чашата топла вода помага за симптоми на инфекција на горниот дишен систем.

„Ако имате затнат нос, ќе ви помогне во чистењето и отворањето на дишните патишта, бидејќи топлината побрзо ќе ја прочисти слузта. Температурата на течноста што ја пиеме може да влијае и врз симптомите на настинка“, тврдат докторите.

Ги штити забите

Стоматологот Санда Молдован истакнува дека топлата вода е одличен избор за здравјето на забите и протетиката.

„Некои бели пломби поради студената вода може да се намалат и на тој начин да се одвојат од забот“, вели таа и предупредува да внимавате водата да не биде премногу топла.