Денешен биланс на Ковид-19: 8 починати, 373 новозаболени и 2345 тестирања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: Скопје –…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 155, Прилеп – 47, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 20, Тетово – 17, Струга – 10, Битола – 9, Велес, Струмица и Берово – по 7, Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6, Неготино – 5, Дебар и Валандово – по 4, Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3, Гевгелија – 2 и Кичево – 1.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од: Скопје – 114, Охрид – 40, Кавадарци – 20, Куманово – 18, Струга – 16, Велес – 14, Тетово и Прилеп – по 12, Кичево и Неготино – по 8, Битола – 7, Демир Капија – 5, Штип, Струмица и Кочани – по 4, Гевгелија, Берово и Крушево – по 3, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 42900, активни 2845

Куманово 5420, активни 244

Тетово 5312, активни 225

Прилеп 4965, активни 393

Гостивар 3713, активни 116

Штип 3590, активни 92

Битола 3339, активни 127

Велес 3313, активни 229

Охрид 3089, активни 367

Кавадарци 3023, активни 438

Струмица 2638, активни 149

Струга 2337, активни 159

Кочани 1777, активни 48

Кичево 1752, активни 59

Свети Николе 1100, активни 24

Гевгелија 1090, активни 102

Неготино 1066, активни 94

Дебар 785, активни 42

Ресен 784, активни 66

Крива Паланка 775, активни 46

Радовиш 741, активни 41

Делчево 713, активни 224

Берово 631, активни 34

Пробиштип 526, активни 20

Виница 507, активни 23

Валандово 347, активни 19

Демир Хисар 256, активни 11

Кратово 257, активни 28

Македонски Брод 251, активни 8

Крушево 246, активни 47

Богданци 233, активни 10

Демир Капија 227, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 183, активни 3

Дојран 95, активни 12


Related Articles