Домашен путер за тело можете сами да го направите дома користејќи природни состојки кои ќе и обезбедат на вашата кожа хидратација и нега.

За да започнете, потребни ви се неколку основни состојки како шеа путер, кокосово масло, бадемово масло и пчелин восок. Шеа путерот е одличен за навлажнување на кожата и спречување на сувост, додека кокосовото масло има антибактериски својства и лесно се апсорбира во кожата. Бадемовото масло е богато со витамини Е и К, кои се важни за здравјето на кожата, а пчелин восок делува како природен конзерванс и омекнувач.

За да направите домашен путер за тело, треба да загреете шеа путер, кокосово масло и пчелин восок во тенџере на тивок оган додека не се стопи. Потоа додадете го бадемовото масло и мешајте додека не се соединат сите состојки.

Кога смесата ќе се излади, ставете ја во блендер и матете додека не добиете кремаста текстура, а можете да ја изматите и со миксер. Потоа префрлете го кремот во тегла и чувајте го на суво и ладно место.

Овој домашен путер за тело можете да го користите секој ден после туширање или капење. Нанесете го по целото тело со лесни движења на масажа, така што сите состојки се апсорбираат во кожата.