Секоја жена сака убава и хранета кожата која изгледа младо и свежо. Затоа, оваа маска која можете да ја направите сами, бидејќи сите состојки ги имате дома идеална е за многумина, а вашата кожа ќе биде убава и вие ќе бидете многу задоволни.

Portrait of young happy woman applying facial cream

Оваа маска е направена од евтини состојки, и се што ви е потребно за тоа е:

1 лажица кисела павлака

1 лажица пченкарно брашно

5 лажици свеж сок од морков

100 ml вода

Можете да ја подготвите на следниот начин:

Во тенџере, ставете 100 ml вода и додадете пченкарно брашно, а потоа на средна температура мешајте додека смесата не станува густа. Кога ќе се зготви, отстранете ја и нека се излади. После тоа, додадете сок од моркови и крем. Мешајте додека не се изедначи смесата.

Пред да се применува маска, измијте го вашето лице, а потоа оставете да отстои половина час на вашето лице, и на крај исплакнете се со млака вода.

Чувајте го остатокот од смесата во третман на фрижидер и повторете го тоа 3 до 5 пати неделно, а првите резултати ќе се видат по првата недела.