Нашето здравје е најважната работа во животот, која секогаш треба да ни биде на прво место и за која секогаш треба да се грижиме.

Но, со текот на годините, различните телесни функции се забавуваат, што пак доведува до бројни здравствени проблеми.

Истовремено, лесно може да се наталожат масни наслаги и токсини во црниот дроб, што пак значително може да го наруши нашето здравје. За среќа, постои еден природнен, истовремено и вкусен лек, кој ќе ви помогне лесно да се справите со ваквата појава.

Вкусна салата за здрав вид и здрав црн дроб

Потребни состојки

  • 2-3 цвекла
  • 2 главици кромид
  • Оцет
  • Прстофат сол
  • Маслиново масло

Начин на подготовка

Излупете го цвеклото и сварете го, додека да омекне, а потоа исечете го на парчиња. Внимавајте цвеклото да не биде сварено и премногу меко, едноставно е доволно да се вари 10 минути.

Повторете го процесот и со кромидот и додадете ги состојките во чинија, а потоа додадете малку маслиново масло, оцет и сол и добро измешајте ги состојките.

Секојдневната консумација на оваа здрава и вкусна салата ќе го прочисти вашето дебело црево и црниот дроб и значително ќе го подобри и вашиот вид.