Ладно цедено и нерафинирано сончогледово масло е сè уште една од најздравите намирници денес.

Богата е со хранливи материи и витамини, кои можат да имаат позитивен ефект врз вашето здравје. Трик е дека органски одгледуваниот сончоглед е богата со витамини А, Е, Б и Д. Покрај самите витамини, хранливата вредност на овие намирници ја подобруваат минералите калиум, магнезиум, железо, фосфор, калциум и цинк.

Супер билка што го чисти организмот

Цветот од сончоглед е создаден од илјадници мали цвеќиња кои произведуваат семиња. Семето се користи за да се направи сончогледово масло и е исклучително хранливо. Хранливата вредност на семето е одлична, но се препорачува умерена потрошувачка.

Околу 100 грама семки од сончоглед содржат 23 грама протеини, 49 грама маснотии, 12 грама јаглени хидрати и 6 грама растителни влакна. Покрај семето, сончогледот е исто така сериозен корен, кој оди длабоко под земјата околу три метри и таму апсорбира вода и други минерали. Ова е причината зошто сончогледово масло се користи за чистење на телото.

Селенот и витаминот Е од сончогледовото масло се моќни антиоксиданти кои се спротивставуваат на штетните ефекти на слободните радикали. Ова е причината зошто сончогледово масло се користи во третамн со малигни болести.

Лековито е за организмот, кожата и косата.

Полинезаситените масни киселини, фитоцероли и диетални влакна од сончогледот помагаат при проблеми низ целото тело. Ова се некои од придобивките на сончогледовото масло:

Го намалува холестеролот во крвта
Ги проширува крвните садови
Спречува формирање на згрутчување на крвта
Помага при егзема и засечена кожа
Го олеснува дерматитисот
Ја зголемува еластичноста на кожата и го забавува стареењето
Ги штити ноктите и косата од пукање и сушење
Ја ублажува болката предизвикана од артритис и реума
Сончогледово масло за мешање во устата

За да го искористат максимумот од сите лековити својства на ова масло, експертите препорачуваат најдобро да се меша во устата. Ова е направено наутро, веднаш по будењето. Ставете две лажички ладно цедено масло во устата и држете го неколку минути. Не голтајте го маслото воопшто и ако вкусот станува премногу непријатен, плукнете го. Целта е сончогледовото масло по неколку минути да се замати, тогаш знаете дека делува. Измијте ги устата и забите по мешањето.

Не претерувајте со негово користење

И покрај сите придобивки од ова масло, тој е исклучително богат со омега-6 масни киселини, кои се сметаат за лоши. Само Омега-6 не треба да биде штетен, но кога се зема во вишок количини може да предизвика несакани ефекти. Некои од овие може да бидат карцином на простата кај мажи, карцином на дебелото црево, стимулирање на депресија и воспалителни процеси, како и потешко зараснување на раните.