Како правилно се подготвува оваа неверојантно здрава намирница

Палента содржи природни масти, поточно каритеноиди. Токму овие здрави масти се одговорни за нивните моќи кои промовираат подобра и подобра функција на цревата. Исто така палентата не содржи глутен и…

Палента содржи природни масти, поточно каритеноиди. Токму овие здрави масти се одговорни за нивните моќи кои промовираат подобра и подобра функција на цревата. Исто така палентата не содржи глутен и се препорачува за сите возрасти.

Пченката содржи и голема количина на фосфор, магнезиум, цинк, калиум, бакар, селен и манган. Благодарение на пченката што ја содржи, палентата има многу малку калории во неа. Затоа е идеален оброк за слабеење. Палентата е една од најдобрите и најефикасните намирници кои се препорачуваат за деца.

Зајакнувањето на клетките на дебелото црево е исто така уште една предност што е забележана кај луѓето кои вклучиле палента во нивните редовни оброци. Покрај тоа што ќе ги зајакне, палентата има и антиоксидативно дејство на целото тело, а не само на цревата. Го намалува холестеролот благодарение на добрите масти кои ги содржи, како и влакната и сложените јаглехидрати.

Правилно подготвување на палента:

– Во тенџерето ставете 3 и пол чаши вода,
– Додадете малку масло и малку сол,
– Кога се ќе зоврие, намалете ја температурата на минимум и со постојано мешање додадете една шолја пченкарна палента.

Се препорачува употреба на дрвена лажица поради оксидацијата на металната лажица. Нема да погрешите ако додадете семки или зеленчук, или пак сирење.


Related Articles