На сите ни е јасно дека грицкањето доцна навечер не е добро за здравјето, ниту за изгледот.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-01.jpg

Но сепак, понекогаш е неопходно да ставите нешто во уста, па доколку дојде до таков момент, подобро би било тоа нешто да биде правилно.

За да не правите „дупли прекршоци“, обидете се барем да внесувате намирници кои се делумно добри како вечерна ужина.

 

Погледнете ја листата на дозволена храна навечер (но умерено и не секогаш):

Кашкавал

Научници од Харвард предупредуваат дека прејадувањето може да го попречи сонот исто како и гладот, па препорачуваат лесна ужина навечер.

На пример, препорачливо е да изедете неколку парчиња кашкавал или лесно сирење.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-02.jpg

Јогурт

Според нутриционистите, павлаката е идеална вечерна ужина, бидејќи има малку масти и протеин.

Истражувањата велат дека така ќе се чувствувате најадено, а ќе ви помогне и во текот на следниот ден да топите калории.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-03.jpg

Крекери

Секако, не сите крекери, туку оние од цело зрно пченица, кои може да ги јадете пред спиење без да му наштетите на телото.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-04.jpg

Пуканки

Експерти во нутриционизам советуваат дека љубителите на пуканки, може да јадат една шолја пуканки навечер, но без сол и масло, а како замена може да додадете бибер или лук во прав.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-05.jpg

Јајце

Тврдо варено јајце содржи околу 75 калории, но добро се бори против гладот.

Според нутриционисти, ако изедете едно јајце, ќе заборавите дека сте гладни до следното утро, бидејќи ќе ве „задржи“, а нема да се „фати“ за вас.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-06.jpg

Зеленчук

Практикувајте навечер да јадете само зелен зеленчук кој ќе ве засити и нема да чувствувате глад до утрото.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-07.jpg

Каша од јаболко со цимет

Нутриционистите советуваат за оние кои се опседнати со благо навечер, да го заменат со варено јаболко од кое ќе направат каша и ќе додадат цимет.

lista-so-namirnici-koi-mozhe-da-gi-jadete-i-navecher-08.jpg