Коронавирусот денеска зарази нови 373 случаи, а 7-мина починаа, ова е состојбата по градови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: Скопје –…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 161, Кавадарци – 34, Охрид – 23, Тетово и Прилеп – по 15, Струга – 14, Куманово – 12, Гевгелија – 11, Гостивар и Делчево – по 9, Велес и Кочани – по 7, Струмица и Неготино – по 6, Битола, Берово, Кичево и Виница – по 5, Штип и Радовиш – по 4, Крушево – 3, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2, Свети Николе, Богданци, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Регистрирани се 638 оздравени пациенти од: Скопје – 328, Куманово – 44, Велес – 41, Тетово – 37, Струмица 31, Гостивар – 20, Кавадарци – 18, Штип – 14, Прилеп, Кочани и Битола – по 12, Гевгелија и Дебар – по 11, Охрид – 8, Кичево – 7, Делчево и Неготино – по 5, Радовиш – 4, Берово, Свети Николе и Валандово – по 3, Струга, Кратово и Богданци – по 2, Виница, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје (72г и 84г) и по еден смртен случај е регистриран од Тетово (73г), Велес (48г), Охрид (65г), Кичево (65г) и Дебар (80г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 463.957 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 40977, активни 3802
• Куманово 5245, активни 311
• Тетово 5162, активни 292
• Прилеп 4596, активни 145
• Гостивар 3645, активни 185
• Штип 3517, активни 94
• Битола 3243, активни 134
• Велес 3.155, активни 247
• Охрид 2871, активни 411
• Кавадарци 2705, активни 379
• Струмица 2553, активни 220
• Струга 2252, активни 192
• Кочани 1741, активни 61
• Кичево 1729, активни 116
• Свети Николе 1085, активни 34
• Гевгелија 1022, активни 109
• Неготино 982, активни 86
• Дебар 768, активни 78
• Ресен 746, активни 92
• Крива Паланка 733, активни 39
• Радовиш 722, активни 51
• Делчево 651, активни 204
• Берово 602, активни 38
• Пробиштип 510, активни 28
• Виница 498, активни 31
• Валандово 325, активни 6
• Македонски Брод 246, активни 11
• Демир Хисар 247, активни 7
• Кратово 235, активни 24
• Богданци 226, активни 17
• Крушево 215, активни 32
• Демир Капија 220, активни 49
• Македонска Каменица 191, активни 17
• Пехчево 183, активни 9
• Дојран 85, активни 7


Related Articles