Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.761 тестирања, а регистрирани се 1.216 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 624, Прилеп – 80, Битола – 50, Велес – 46, Куманово – 43, Тетово – 40, Кавадарци -36, Кочани – 32, Охрид – 30, Неготино – 23, Струмица – 22, Штип – 21, Гевгелија – 20, Валандово – 16, Гостивар и Берово – по 14, Демир Капија – 13, Ресен – 12, Пробиштип и Крушево – по 9, Свети Николе – 8, Струга, Радовиш и Делчево – по 7, Виница – 5, Кичево, Крива Паланка, Богданци и Пехчево – по 4, Кратово и Демир Хисар – по 3, Дебар и Македонски Брод – по 2, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 111 оздравени пациенти од: Кавадарци – 55, Неготино – 39, Скопје – 8, Демир Капија – 5, Кочани – 2, Тетово и Виница – по 1.

Пријавени се вкупно 15 починати лица, на возраст од 53– 94 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, по две починати лица од Прилеп, Тетово и Кочани, и по 1 починато лице од Куманово, Битола и Крушево. 14 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 116.438, бројката на оздравени пациенти е 99.126, на починати е 3.403, а бројот на активни случаи изнесува 13.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 51714, активни 6943

Прилеп 6334, активни 944

Куманово 6101, активни 479

Тетово 5903, активни 433

Гостивар 4151, активни 347

Кавадарци 3990, активни 665

Штип 3906, активни 249

Велес 3888, активни 411

Битола 3852, активни 413

Охрид 3685, активни 518

Струмица 2984, активни 254

Струга 2545, активни 176

Кочани 2046, активни 198

Кичево 1849, активни 68

Неготино 1677, активни 421

Гевгелија 1552, активни 320

Свети Николе 1164, активни 51

Крива Паланка 993, активни 140

Ресен 911, активни 112

Дебар 809, активни 15

Радовиш 809, активни 65

Делчево 787, активни 65

Берово 735, активни 84

Пробиштип 618, активни 65

Виница 548, активни 26

Валандово 444, активни 72

Крушево 396, активни 127

Богданци 354, активни 67

Кратово 306, активни 25

Демир Хисар 306, активни 41

Демир Капија 315, активни 77

Македонски Брод 263, активни 11

Пехчево 205, активни 17

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 103, активни 7