Ковид-19 биланс: 30 починати, 457 новозаболени и скоро 15 илјади активни случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 198, Прилеп – 32, Куманово – 30, Охрид – 29, Велес – 25, Кавадарци – 24, Штип – 17, Тетово – 16, Гевгелија – 15, Гостивар – 13, Струмица и Кочани – по 9, Струга, Неготино, Свети Николе, Македонски Брод, Виница – по 5, Пробиштип – 3, Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Богданци – по 2, Ресен, Дебар, Берово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 700 оздравени пациенти од: Скопје – 291, Кавадарци – 52, Неготино – 42, Охрид – 38, Велес – 36, Прилеп – 35, Куманово – 26, Крива Паланка – 25, Гостивар – 23, Гевгелија – 18, Битола – 15, Струга – 14, Струмица – 13, Кочани – 11, Богданци – 10, Тетово – 8, Берово – 7, Штип, Радовиш и Демир Капија – по 5, Пробиштип и Валандово – по 4, Свети Николе и Кратово – по 3, Демир Хисар – 2, Кичево, Ресен, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 30 починати лица, на возраст од 50 – 84 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп – 6, од Битола и Охрид – по 3 починати, од Кочани и Демир Капија – по 2 и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Струга, Неготино, и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 591.958 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.828, бројката на оздравени пациенти е 101.474, на починати е 3.503, а бројот на активни случаи изнесува 14.851.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 53370, активни 7604

Прилеп 6529, активни 940

Куманово 6271, активни 547

Тетово 6003, активни 452

Гостивар 4257, активни 376

Кавадарци 4116, активни 616

Велес 4045, активни 467

Штип 3987, активни 296

Битола 3947, активни 431

Охрид 3811, активни 559

Струмица 3043, активни 259

Струга 2570, активни 157

Кочани 2098, активни 200

Кичево 1880, активни 91

Неготино 1772, активни 410

Гевгелија 1614, активни 324

Свети Николе 1190, активни 64

Крива Паланка 1012, активни 115

Ресен 934, активни 128

Радовиш 831, активни 76

Дебар 819, активни 25

Делчево 803, активни 75

Берово 762, активни 83

Пробиштип 630, активни 64

Виница 564, активни 39

Валандово 461, активни 75

Крушево 407, активни 127

Богданци 375, активни 70

Демир Капија 322, активни 72

Демир Хисар 312, активни 42

Кратово 310, активни 19

Македонски Брод 277, активни 24

Пехчево 205, активни 12

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 106, активни 9


Related Articles