Коронавирусот се појавува во повеќе земји низ целиот свет и кај нас има тројца пациенти на кои им е потврден вирусот,  а засега нема лек. Покрај препораките од здравствените власти и надлежните за заштита, се појавија и многу здравствени совети кои се бескорисни, но дел од нив се и од релативно безопасни, до опасни совети.

Ги разгледавме некои од најраспространетите совети што се споделуваат на Интернет, а еве што за нив вели науката.

1. Лук

На Фејсбук се споделуваат многу објави кои препорачуваат да се јаде лук за да се спречи инфекцијата.

СЗО (Светската здравствена организација) вели дека иако е „здрава храна која може да има антимикробни својства“, нема докази дека јадењето лук може да ги заштити луѓето од новиот коронавирус.

Во многу случаи, овие лекови не се штетни сами по себе, се додека тие не ве спречуваат да следите медицински совети засновани врз докази. Но, тие имаат потенцијал да бидат.

South China Morning Post објави приказна за жена која морала да добие болничко лекување за сериозно воспалено грло, откако конзумирала 1,5 килограми суров лук.

Општо, знаеме дека јадењето овошје и зеленчук и водата за пиење може да биде добро за да останете здрави. Сепак, нема докази дека специфична храна ќе помогне во борбата против овој специфичен вирус.

2. „Чудо минерали“

Јутуберот Jordan Sather, кој има илјадници следбеници на различни платформи, тврди дека „чудотворен минерален додаток“, наречен MMS, може да го „избрише“ коронавирусот.

Содржи хлор диоксид – средство за избелување.

Сатер и другите ја промовирале супстанцијата уште пред појава на коронавирус, а во јануари тој твитнал дека „не само што хлорот диоксид (ака MMS) е ефикасен убиец на клетките на ракот, туку може да го избрише и коронавирусот

3. Домашно направено средство за дезинфекција

Има многу извештаи за недостаток на гел за дезинфекција на раце, бидејќи миењето на рацете е еден клучен начин да се спречи ширењето на вирусот.

Како што се појавија извештаи за недостигот на средството за дезинфекција во Италија, така се правеа и рецептите за домашен гел на социјалните медиуми.

Гелови за дезинфекција за раце врз основа на алкохол обично содржат и емолиенти, што ги прави понежни за кожата.

Професорката Сали Блумфилд, од лондонската школа за хигиена и тропска медицина, вели дека не верува дека би можеле да направите ефикасен производ за санирање на рацете дома – дури и вотката содржи само 40% алкохол.

4. Колоидно сребро

Употребата на колоидно сребро беше промовирана на шоуто на американската телевизиска мрежа Џим Бакер. Колоидното сребро е ситни честички на металот суспендирани во течност. Гостин во емисијата тврдеше дека решението убива неколку видови на коронавирус во рок од 12 часа ( а потоа призна дека се уште не било тестирано на „Ковид-19“).

Идејата дека може да биде ефикасен третман за коронавирус е широко распространета на Фејсбук, кои се длабоко сомнителни во врска со редовните медицински совети.

Поддржувачите на колоидно сребро тврдат дека може да ги третира сите здравствени состојби, да дејствува како антисептик дека му помага на имунолошкиот систем. Но, има јасен совет од здравствените власти на САД дека нема докази овој вид сребро да е ефикасен за каква било здравствена состојба. Што е уште поважно, може да предизвика сериозни несакани ефекти, вклучувајќи оштетување на бубрезите, напади и аргирија – состојба која ја прави вашата кожа да стане сина.

Тие велат дека, за разлика од железо или цинк, среброто не е метал што има никаква функција во човечкото тело.

5. Пиење на вода на секои 15 минути

Еден пост, копиран и споделен од повеќекорисници на Фејсбук, цитира „јапонски лекар“ кој препорачува вода да се пие на секои 15 минути за да се испушти секаков вирус што би можел да влезе во устата. Верзијата на арапски е споделена повеќе од 250.000 пати.

Професорот Блумфилд вели дека нема апсолутно никакви докази што ќе помогнат.

Воздухопловните вируси влегуваат во телото преку респираторниот тракт кога дишете. Некои од нив може да влезат во устата, но дури и постојаното пиење вода нема да ве спречи да го фатите вирусот.

Како и да е, пиењето вода и да останете хидрирани е генерално добар медицински совет.

6. Топлина и избегнување на сладолед

Постојат многу варијанти на совети кои сугерираат дека топлината го убива вирусот, од препорачливо пиење на топла вода, до земање топла бања или употреба на фен.

Еден пост, копиран и споделен од десетици корисници на социјални мрежи во различни земји – и лажно сепретставува како Уницеф – тврди дека пиењето топла вода и изложеноста на сонцето ќе го убијат вирусот, и вели дека сладоледот треба да се избегне.