Со векови се употребуваат во светските кујни, а особено корисни ги прави тоа што во нивниот состав влегуваат јаглехидрати, протеини, витамини, минерали, фитостероли, растителни пигменти, етерични масла…

ЦРН ПИПЕР

Овој зачин не само што е афродизијак туку и ги ублажува симптомите на многу заболувања на нервниот систем и на црниот дроб. Помага во зараснување на површинските воспалителни процеси на кожата, ја намалува болката, тегобите при бронхитис, кашлица и настинка.

ЧИЛИ

Го ценат поради лековитото дејство што му го овозможува алкалоидот капсаицин. Го намалува нивото на холестерол во крвта, дејствува превентивно против срцев и мозочен удар, ги уништува штетните бактерии во желудникот и ги отстранува симптомите на грип.

КОРИЈАНДЕР

Семките на коријандер имаат малку лут, а малку и сладок вкус, кој потсетува на мешавина на кора од портокал и цимет. Коријандерот го подобрува варењето, има бактерицидно и антиоксидантно дејство и намалува грчеви.