Сува кожа пред да одите на спиење

Кога денот ќе заврши, време е да ја подготвите кожата за ноќ.

За да ги отстраните мртвите клетки на кожата, нечистотиите и бактериите, не заборавајте да ги измиете пред спиење. Сепак, може да предизвика и кожата да се исуши, затоа не треба да заштедувате пари при купување квалитетен ноќен крем.

Дали одржувате брада?

Мажите кои не се грижат премногу за брадата, не се грижат доволно за својата кожа. Ако имате брада, никогаш не заборавајте дека грижата е исто толку важна како и за нега на коса.

Има цела низа производи што ќе му дадат здрав и природен изглед, затоа не дозволувајте тоа да го занемарувате.

Губењто на косата го надоместувате со нејзината должина

Со еден збор – непростливо. Ако вашата коса се проретчила во одредени делови и се обидувате да ја покриете со тоа што ќе ја пуштите, точно ќе ја истакнете ќелавоста. Затоа претпочитајте кратка и уредна фризура.

Дезодоранс на кој му истекол рокот

Машка природа има потреба да се копа низ тавани и подруми и да пронајдеме нови и стари работи. Ова е случај и со производите за нега.

Старите антиперспиранти можат да ја иритираат кожата, што е особено точно за производи што содржат алуминиум. Можете ли да замислите што хемикалиите би направиле со вашата кожа?

Одите на фризер без идеја

Понекогаш препуштањето на фризер не е добра работа, онолку колку што му верувате. Не дозволувајте да ве изненади, бидејќи резултатот може да биде таков што ќе додадете на лицето неколку години, а косата нема да расте доволно брзо за да го поправите не особено пријатниот прв впечаток…

Креми за самопотемнување

Многумина не го сфаќаат сериозно она што е напишано на обвивките на овие производи – дека се препорачува да се примени лесен слој на крем на најекспонираните делови од телото, така што тие претеруваат и изгледаат како бронзена статуа.Стара бронзена статуа.

Доколку сте решени да користите крем за самопотемнување наместо да се сончате природно или во солариум, не заборавајте да се одлучите за подобар квалитет на производот и внимателно прочитајте ги упатствата.

Не ја мите косата секој ден

Мислењето дека миењето на косата ги отстранува сите масла што му и се потребни е целосно погрешно. Современите производи го решиле овој проблем, па затоа се препорачува да го масирате скалпот секој ден и секогаш да изгледате свежо и уредно.

Запуштени стапала

Дали посветувате најмалку внимание на овој дел од вашето тело? Не грижете се, не сте единствени. Всушност, има малку мажи кои воопшто не се оптоварени со појавата и состојбата на кожата на стапалата. Се разбира, ова е голема грешка.

Мал совет: Осигурете се дека нозете ви се целосно суви пред да носите чорапи.

Немате шешир?

Ова е совршена заштита од негативните ефекти на сонцето и штити од студ, а денес можете да најдете модели кои се вклопуваат во кој било стил, така што „Тоа не е баш според мојот стил“ не е добар изговор.

Кога сте купиле брич последен пат?

Дали сте забележале чешање и црвенило по бричење? Причината за ова може да биде тап брич, па затоа редовно менувајте го за да одржите младешки изглед и правилно да ја третирате кожата. Се разбира, внимателно изберете лосиони за после бричење бидејќи премногу може да предизвикаат поголема штета отколку што користите.