Дали знаете дека комбинацијата на топла вода и мед има повеќекратно корисно влијание врз вашето здравје?
Со сигурност знаете дека медот е одличен за здравјето и го препорачуваат многу нутриционисти, но доколку се комбинира со млака вода ќе направи чудо за организмот.
Овој пијалок веќе долго време се користи за женска убавина, но и како превентива и лек за разни состојби во организмот.

Мед и чаша топла вода помага при слабеење
Шеќерот што се наоѓа во медот е природен и здрав извор на калории. Покрај тоа, оваа комбинација ќе ја намали желбата за слатки.

Мед и чаша топла вода го подобрува варењето на храната
Медот и водата можат да го регулираат функционирањето на дигестивниот систем. Антисептичките својства на медот можат да имаат корисен ефект врз варењето на храната, а комбинацијата со вода ја прави столицата помека.

Мед и чаша топла вода е добар лек за имунитет
Медот има неверојатна способност да ги неутрализира бактериите. Особено се препорачува органски мед, кој има најмногу минерали и витамини кои се борат со бактерии. Медот е исто така одличен антиоксиданс, кој помага во борбата против слободните радикали.

Ја зголемува енергијата
Комбинацијата на мед и топла вода разбудува подобро од шолја кафе.

Го смирува болното грло и ја олеснува кашлицата
Според препораката на познатата клиника Мајо, топлата вода и медот можат да ги ослободат болката во грлото и да ги смират кашлиците.

Одлична комбинација за детоксикација на телото
Медот и водата ќе му помогнат на вашето тело да се ослободи од отровите. Доброто варење, кое исто така е зафатено од медот, е одговорно за детоксикација на организмот.

Можете да добиете уште подобри резултати со додавање на лимон во водата со мед. Киселината во лимонот има позитивен ефект врз функциите на ензимите и ја стимулира функцијата на црниот дроб.