Нутриционистите генерално за доручек препорачуваат житарици, популарно мусли. Сепак, не сите житарици се диетални, затоа е важно да изберете оброк од кој нема да се здебелите.

Пред да купите снегулки, обавезно прочитајте што пишува на пакувањето. На некои ќе откриете дека 100 грама житарки содржат дури 480 калории! Препорачаната доза во текот на денот треба да биде помеѓу 1.500 и 2.000 калории.

Избегнувајте снегулки кои се засладени со шекер, пробајте пченични или житарки од хељда, бидејќи се богати со витамини Б1 и Б2, кои се важни за нервниот систем и метаболизмот. Измешајте ги со масно свежо сирење или млеко и свежо овошје, намирници кои долго ќе ве држат сити.