Сакате топло чоколадо?

Дали сакате да пиете топол пијалок кој ќе ве однесе во сладок сон? Тогаш внимателно изберете затоа што погрешниот пијалок може да предизвика да се вртите цела ноќ по креветот.

Многумина се обложуваат на зелен чај, но чаша зелен чај нема да ви помогне да заспиете поради содржината на кофеин.

Топло темно чоколадо

Да, топлото темно чоколадо содржи високи нивоа на кофеин, кои го зголемуваат отчукувањата на срцето, но ефектите варираат од личност до личност. Исто како што кафето не влијае на сите подеднакво, така и чоколадото не се меша во чукањето на срцето кај сите луѓе. Ако редовно уживате и не сте забележале негативни ефекти, загрејте чаша млеко и измешајте парчиња темно (најмалку 85 проценти) чоколадо или испржете какао.

Топло млеко

Калциумот помага во смирување на централниот нервен систем, а лактозата (природен шеќер кој се наоѓа во млекото) може да влијае на ослободување на ендорфини кои ослободуваат од стрес. Млекото исто така содржи аминокиселина триптофан, која мозокот ја користи за производство на серотонин, кој ја забавува нервната активност за да му помогне да заспие.

Билен чај

Камилицата се користела за лекување на несоница во антички Египет.

Други смирувачки инфузии кои помагаат да се намали стресот и да заспиете вклучуваат ѓумбир, портокал и мед.