Палентата е мешавина од бело и жолто пченкарно брашно и не содржи глутен, затоа е идеален оброк за деца и возрасни.

Бидејќи има ниски калорични вредности, погодна е за деца, а сепак содржи високо ниво на витамини и минерали.

Има здрави масти, затоа го забрзува и дигестивниот тракт.

Во 100 грама палента има само 380 калории. Палентата е богата со витамини Б6, Е и К.

Некои студии индицираат дека го намалува ризикот од карцином и е добар избор на храна кога станува збор за кардиоваскуларни заболувања, поради намалувањето на холестеролот.