Никогаш не треба да си легнувате гладни, еве зошто

Кога сакате да изгубите тежина, една од првите работи што ги исфрлате се ноќните закуски. Иако многу луѓе веруваат дека јадењето пред спиење може да предизвика зголемување на телесната тежина,…

Кога сакате да изгубите тежина, една од првите работи што ги исфрлате се ноќните закуски. Иако многу луѓе веруваат дека јадењето пред спиење може да предизвика зголемување на телесната тежина, тоа всушност не е точно. Никогаш не треба да си легнувате гладни, но дефинитивно треба да внимавате што ќе јадете.

Доколку ве интересира што се случува со телото кога си легнувате во кревет, еве го одговорот.

Можете да изгубите тежина: Мали, здрави грицки пред спиење би можеле да ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми, пишува Брајт сајд. На телото му е потребна енергија додека спиете, а вечерата ќе ви помогне да го спречите гладот ​​и да избегнете прејадување со нездрави грицки. Истражувањата покажаа дека вечерното млеко од житарки и житарките од цело зрно може да ви помогнат да изгубите во просек нешто повеќе од половина килограм.

Ќе спиете подобро: Одењето во кревет на празен стомак може да ве држи будни ноќе, а недостатокот на сон предизвикува зголемување на телесната тежина и срцеви заболувања. Наместо да се изгладнувате, одлучете се за лесна, здрава ужина пред спиење за да имате добар сон.

Шеќерот во крвта ќе ви биде во рамнотежа: Многу луѓе не можат да го започнат денот без шолја топло кафе бидејќи поради падот на шеќерот во крвта се чувствуваат исцрпени без разлика колку часови спијат. Луѓето со дијабетес можат да се разбудат наутро со висок шеќер во крвта, дури и ако не јаделе ништо пред спиење, а другите луѓе може да доживеат низок крвен шеќер во текот на ноќта, што го нарушува нивниот сон.

Ќе ви помогне да ја одржите мускулната маса: Можеби поминувате часови во теретана и кревате тегови неколку пати неделно, но ако легнете на празен стомак, тоа всушност може да ги саботира сите ваши напори. Ако се чувствувате гладни пред спиење, вашето тело може да ве држи ментално будни, што пак ќе влијае на вашиот метаболизам и ќе ја забави способноста на вашето тело да ги претвора протеините во мускули.


Related Articles