Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала денес ја стресе Турција.

Потресот се почувствувал во Измир и Маниса.

Според првичните информации кои ги пренесува српски „Телеграф“, нема повредени, а причинета е помала материјална штета.