Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 349, Битола – 68, Куманово – 59, Прилеп – 52, Тетово – 36, Струмица – 35, Велес – 32, Охрид – 29, Кавадарци – 27, Штип – 25, Кочани – 24, Кичево – 20, Гостивар – 19, Виница – 15, Гевгелија – 14, Неготино и Валандово – по 11, Струга, Свети Николе и Радовиш – по 9, Пробиштип – 7, Крива Паланка – 6, Ресен и Берово – по 4, Делчево и Демир Хисар – по 3, Богданци, Демир Капија и Кратово – по 2, Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти од: Скопје – 464, Битола – 74, Куманово – 65, Прилеп – 60, Кавадарци – 51, Велес – 40, Гостивар – 27, Штип – 26, Тетово – 25, Струмица и Гевгелија – по 21, Берово –16, Кочани – 15, Кичево, Неготино и Валандово – по 13, Радовиш – 12, Ресен – 9, Свети Николе – 8, Крива Паланка – 7, Виница и Богданци – по 6, Македонски Брод и Дебар – по 5, Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево – по 4, Пехчево – 3, Кратово – 2, Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г). Од починатите пациенти, сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 64493, активни 9039
Куманово 7877, активни 1245
Прилеп 7782, активни 1015
Тетово 6821, активни 685
Битола 5577, активни 1282
Велес 5128, активни 765
Гостивар 4941, активни 498
Кавадарци 4931, активни 558
Штип 4662, активни 455
Охрид 4640, активни 830
Струмица 3721, активни 548
Струга 2843, активни 259
Кочани 2554, активни 325
Кичево 2302, активни 318
Неготино 2093, активни 260
Гевгелија 2080, активни 355
Свети Николе 1403, активни 144
Крива Паланка 1161, активни 89
Ресен 1159, активни 233
Радовиш 1032, активни 143
Берово 957, активни 92
Делчево 913, активни 86
Дебар 894, активни 54
Пробиштип 750, активни 67
Виница 721, активни 114
Валандово 623, активни 101
Богданци 455, активни 67
Крушево 453, активни 99
Демир Капија 392, активни 47
Демир Хисар 356, активни 56
Кратово 348, активни 23
Македонски Брод 342, активни 36
Пехчево 246, активни 17
Македонска Каменица 220, активни 11
Дојран 131, активни 21