Ако сакате кикирики, прекрасно е што можете да ги уживате и слатки и солени, во појадок, главни јадења, десерти и пијалоци. Следува рецепт за добро утро кој ќе ја засити целата фамилија.

Тоа е смути, па подготовката не бара знаење или искуство, ниту премногу време. Заедно со путерот од кикирики, бананите и овесната каша влегуваат во ова кремасто смути, а циметот и морското оревче ќе обезбедат целосно совршенство и хармонија на вкусот.

Ако сакате погусто смути, направете го со замрзната банана. Количините на состојки во рецептот ќе бидат доволни за најмногу две чаши, па прилагодете ги на бројот на луѓе што ќе ги изненадите со овој сладок појадок.

Состојки:

200 мл овесно млеко
1 банана, излупена и исечкана
20 гр путер од кикирики
1 лажица овесна каша
прстофат цимет
прстофат морско оревче (по избор)
мал грст коцки мраз

Подготовка: Сите состојки измешајте ги во блендер за да добиете мазна смеса. Истурете во голема чаша и послужете.