Овие три симптоми се знак дека сте претерале со пиењето кафе

Веќе знаете дека не треба да консумирате премногу кафе доколку имате висок крвен притисок, но веројатно не сте знаеле дека овие симптоми можат да бидат знак дека претерате со кафето….

Веќе знаете дека не треба да консумирате премногу кафе доколку имате висок крвен притисок, но веројатно не сте знаеле дека овие симптоми можат да бидат знак дека претерате со кафето. Нутриционистите и лекарите издвоиле три симптоми, од кои едниот е исклучиво поврзан со жените.

Здебелување: Внесувањето кафе понекогаш го имитира чувството на ситост. Кога пијат кафе, некои луѓе ќе се чувствуваат сити и може да прескокнат појадок, ужина или некој друг оброк. Но, кога ефектот на кофеинот нагло ќе престане, желудникот е целосно празен и добивате вистинска напад на глад Следниот оброк ќе биде многу пообилен отколку што треба, бидејќи ќе бидете гладни, вели Јунан Брицо. Долгорочно, ваквото внесување кафе ќе доведе до дебелеење, бидејќи го „мамете“ стомакот да ви биде полн, а потоа јадете претерано, што воопшто не е здраво.

„Криза“ без кафе: Знаци на зависност кога не пиете кафе ќе бидат главоболка, намалено ниво на енергија, поспаност, но и депресија и симптоми слични на грип. Ќе ви биде потешко да се концентрирате, особено ако сте на работа, а ако така се чувствувате секое утро, мора итно да го намалите внесот на кофеин.

Неправилен менструален циклус: Веројатно не сте знаеле дека кафето може да се вклучи во овој проблем? Нутриционистката Аби Вичил вели дека неправилниот, па дури и недостижен циклус, може да биде знак за прекумерно внесување кафе.
– Овој проблем го имаат особено жените на диета, кои го „мамат“ желудникот за да биде сит или користат кафе за да имаат повеќе енергија.Кафето на празен стомак влијае на хормоните, особено на кортизолот.Наутро е високо, а кога не јадеме храна ќе се намали шеќерот, што ќе предизвика телото да лачи уште повеќе кортизол.Многу високите нивоа на кортизол ќе испратат сигнал до мозокот да ги запре сите процеси кои не се важни бидејќи е во наводна опасност. За жал, тоа е дел од репродуктивниот систем бидејќи мозокот нема да дозволи потенцијалниот плод да е во опасност, објасни таа.


Related Articles