Еден од најпознатите германски доктори Макс Герсон е еден од најпознатите експерти во областа на нутреиционисти. Тој уште пред 80 години утврдил дека токсините во телото се главен проблем за појава на сериозни болести па дури и рак. Герсон советувал дека токсините мора да се исфрлат и оти за тоа има специјален напиток.

Еве го рецептот

Еден корен целер

Еден морков

Една главица лук

Една главица праз

600 грама домати

400 грама компири

Сите намирници се ставаат  во тенџере со вода и се варат. Супата се јаде топла но може и да се чува во фрижидер неколку денови.