Херпесот е вирусна болест која се карактеризира со осип на групирани везикули на кожата и мукозните мембрани. Според истражувањата, до 18-годишна возраст, повеќе од 90% од градските жители се заразени со еден или повеќе видови на херпес.

Пет бабини рецепти за надминување на херпесот:

1. Сода бикарбона

Истурете 1/2 чаша вода во тенџере и почекајте дазоврие. Додадете една лажица сода бикарбона, промешајте и извадете ја добиената смеса од шпоретот. Ставете на памук од течноста и ставете го на херпесот. Откако ќе се олади, повторете ја постапката.

2. Лук

Лукот е универзална состојка во сите бабини рецепти. Смелете го и ставете го директно на херпесот. Оставете го да отстои околу 10 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Ако нанесете лук врз херпесот веднаш штом се појави, може да исчезне до крајот на денот.

3. Змиско млеко

Змиското млеко, жолтеничето или жолтата млечка растат низ целата земја во шумите и влажни места, грмушките и напуштените земјишта.

Корисен дел се надземните делови на растението, кои се берат и сушат за време на цветањето.

Змиското млеко има аналгетски и антиинфламаторни ефекти. За третман на херпес, се користи сок од растението содржано во неговиот корен и делумно во неговите стебла и лисја. Сè што треба да направите е да го навлажни памукот со сок од ова растение и да ги размачкате врз херпесот.

4. Чајно дрво и маслиново масло

Измешајте 2 лажички маслиново масло и 4 капки масло од чајно дрво. Во смесата потопете малку памук и подмачкајте го херпесот. Добра е да се повтори постапката 4 пати на ден. Чајното дрво има антисептички и антивирусни својства кои помагаат да се забрза закрепнувањето.

5. Јаболков оцет и мед

Бидејќи појавата на херпес може да биде резултат на слаб имунолошки систем, комбинацијата на мед и јаболков оцет доведува до нејзино зајакнување.Медот е уникатна алатка која се бори против разни видови на болести. Јаболков оцет, пак, содржи многу витамини, минерали и аминокиселини. И затоа е познат како природен антибиотик кој убива бактерии и инфекции.