Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20 555, бројката на оздравени пациенти е 16 099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3 671. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 8277, активни 1586
• Куманово 1868, активни 168
• Дебар 294, активни 36
• Штип 1340, активни 101
• Прилеп 792, активни 155
• Тетово 1577, активни 213
• Струга 715, активни 58
• Велес 369, активни 47
• Битола 376, активни 97
• Охрид 459, активни 46
• Кавадарци 271, активни 55
• Гостивар 972, активни 69
• Гевгелија 193, активни 91 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 29 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 408, активни 245
• Крива Паланка 146, активни 45
• Радовиш 132, активни 54
• Крушево 21, активни 2
• Кочани 488, активни 220
• Пробиштип 126, активни 19
• Демир Хисар 62, активни 2
• Македонски Брод 97, активни 4
• Пехчево 48, активни 5
• Берово 142, активни 51
• Валандово 61, активни 44
• Виница 130, активни 40
• Делчево 183, активни 92 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 27, активни 3
• Свети Николе 396, активни 65
• Кичево 353, активни 33
• Ресен 168, активни 9
• Неготино 64, активни 16 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 83
• Гази Баба – 163
• Аеродром – 282
• Карпош – 276
• Центар – 288
• Кисела Вода – 178
• Ѓорче Петров – 129
• Бутел – 62
• Шуто Оризари – 14
• Студеничани – 3
• Сарај – 17
• Арачиново – 3
• Илинден – 33
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 4
• Петровец – 7
• Зелениково – 4
• Странец – 14
• Нераспределен-18