Пролетта е една од најубавите сезони. Нов почеток, особено во однос на грижата за нашето тело. Во зима, честопати страдаме од настинка и грип, за што е потребно лекови, јадеме помалку здрава храна, додаваме килограми, се движиме помалку, а покрај тоа, стрес дома или на работа …

Време е за пролетно чистење на телото, време е за детоксикација. Благодарение на тоа ќе се чувствуваме поздраво, нашата кожа ќе ја подобри нејзината состојба и ќе можеме да ja изгубиме дополнителна тежина.

Кои се чекорите на пролетниот детокс?

Елиминирање или намалување на потрошувачката на следнава храна и пијалоци – алкохол, млечни производи; шеќер, бело брашно, колбаси, преработена и спакувана храна, готови супи. Само неколку дена откако ќе ги исклучите од вашето мени, ќе се чувствувате многу подобро без нив, а списокот на храна што можете да си дозволите да јадете е изненадувачки долг.

Јадете повеќе свежо овошје и зеленчук – Цвекло, брокула и целер, спанаќ, бобинки, лимони, свежи зачини, јаболка, киви се особено корисни за детоксикација на организмот.

Спортувајте

Дел од поздравиот пролетен почеток е спортската рутина. Спортот помага во детоксикација на нашето тело, поддршка на функцијата на лимфниот систем. На пример, интензивно пешачење и пливање се добри за лимфниот систем. Јогата е одлична за одржување и зајакнување на сите системи во организмот. Најдете ја вашата активност, без разлика дали е фитнес, зумба или друг вид гимнастика, треба да се чувствувате полни со енергија. Редовните спортови ќе ги подобрат вашите енергетски нивоа, кои се пониски кај некои луѓе во раната пролет.

Земете две или три порции на ден здрави извори на протеини

Ќе ви помогнат да останете во форма после зимското јадење. Додадете риба, квалитетна живина, јајца, грав, леќа, квалитетно црвено месо, сурови или печени ореви во вашето мени, но без додадена сол.

Повеќе чаеви од билки

Билките се одлични за детоксикација, зајакнување на имунитетот, елиминирање на вишокот на течности и подобрување на метаболизмот во пролетта. Почесто правете чај од глуварче, коприва, камилица, мајчина душица и зелен чај богат со антиоксиданти.

Не пропуштајте појадок

Започнете го денот со чаша вода со малку сок од лимон и мед. По околу 20 минути, јадете здрава оброк.

Разгалете се со сауна, парна соба, масажа на тело

Ако имате добра толеранција за сауна и парна соба, можете да ги додадете како дел од вашата спортска рутина. Тие помагаат да се детоксицира целото тело, кожа, мускулна релаксација, емоционална релаксација. Масажите на телото исто така придонесуваат на многу начини за нашето целокупно здравје. Тие промовираат лимфна дренажа, што исто така го намалува формирањето на целулитот. Последно, но не и најмалку важно, масажите се нашата терапија за релаксација за секојдневниот стрес.

Ментален детокс

Тоа е во срцето на сè. Стресот постојано е покрај нас. Важно е да се обидете да ги спротивставите негативните мисли што нè повредуваат. Медитација, јога, доволно часови спиење, промена во начинот на размислување, спорт … Сето ова помага да се детоксицираат нашите умови.

Што можете да очекувате кога ќе започнете со пролетниот детокс?

Телото само ви кажува кога треба чистење, но кога тоа го прави, има неколку непријатни работи што не треба да ве плашат, како што се:

Главоболка – вообичаена, но оваа непријатност обично заминува за неколку дена.

Запек – Ако тоа се случи, додадете мелено семе од ленено семе во вашето мени.

Белење на јазикот, лош здив – сосема нормална реакција на телото. Темелно исчистете го јазикот 2 пати на ден.

Мозолчиња – Мозолчиња што исчезнуваат за неколку дена се исто така знак дека вашето тело е чисто.

Замор – не треба да гладувате, само вклучете доволно свежо овошје и зеленчук, како и протеини во вашето мени.

Силна желба за слатки – дали знаевте дека можеме да развиеме зависност од шеќер и шеќер? Добрата работа е што не е тешко да се надмине. Кога ви се допаѓа нешто слатко, третирајте го вашиот глад за тоа со црно чоколадо со најмалку 75% какао, суво овошје, без додаден шеќер, свежо овошје.