Регистрирани се нови 175 заболени и 7 починати од 1733 извршени тестирања за Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје –…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 90, Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар – 4, Прилеп – 4, Струмица – 4, Ресен – 4, Велес – 3, Струга – 3, Битола – 2, Гевгелија – 2, Виница – 2, Штип – 1, Берово – 1, Кичево – 1, Неготино – 1, Делчево – 1,  Крушево – 1, Свети Николе – 1.

Регистрирани се 365 оздравени пациенти од: Скопје – 288, Велес – 10, Прилеп – 7, Куманово – 7, Гостивар – 7, Штип – 7, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Виница – 3, Кратово – 3, Кичево – 3, Тетово – 2, Дебар – 2, Берово – 2, Богданци – 2, Пехчево – 2, Охрид – 1, Битола – 1, Кавадарци – 1, Ресен – 1, Радовиш – 1, Пробиштип – 1, Крушево – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Неготино – 1.

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (85 и 43г), и по еден од Охрид (83г), Штип (79г), Тетово (67г), Берово (80г) и Велес (74г). Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 456.341 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 40.414, активни 4.249

Куманово 5.200, активни 365

Тетово 5.114, активни 323

Прилеп 4.561, активни 162

Гостивар 3.624, активни 203

Штип 3.502, активни 121

Битола 3.231, активни 171

Велес 3.100, активни 261

Охрид 2.820, активни 371

Кавадарци 2.604, активни 341

Струмица 2.535, активни 262

Струга 2.214, активни 159

Кочани 1.722, активни 70

Кичево 1.719, активни 127

Свети Николе 1.080, активни 35

Гевгелија 995, активни 102

Неготино 966, активни 85

Дебар 766, активни 93

Ресен 742, активни 99

Крива Паланка 724, активни 42

Радовиш 707, активни 51

Делчево 619, активни 178

Берово 594, активни 41

Пробиштип 507, активни 37

Виница 491, активни 31

Валандово 325, активни 11

Македонски Брод 246, активни 12

Демир Хисар 244, активни 6

Кратово 230, активни 25

Богданци 225, активни 25

Крушево 208, активни 26

Демир Капија 207, активни 39

Македонска Каменица 190, активни 17

Пехчево 183, активни 11

Дојран 84, активни 6

 


Related Articles