Со помош на овој рецепт ќе се решите од кашлицата за само 24 часа!

Состојки: 150 гр шеќер, 1/2 л пиво

Начин на подготовка:

Во сад на тивок оган растопете шеќер додека не се претвори во карамел. Тргнете од оган и додајте пиво.

Вратете го сирупот на шпорет и мешајте додека смесата не се поврзе.

Гответе помеѓу 15 и 20 минути додека сирупот не почне да личи на мед.

Тргнете од оган и чувајте во стаклена тегла.

Возрасните можат да земаат по една лажица сируп дневно, а децата една лажичка.

Доколку имате баш сува кашлица, во сирупот додајте лажичка сушено нане.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.