Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10617, бројката на оздравени пациенти е 6020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117. Само во Скопје има 1814 активни случаи, а веднаш после него следуваат Штип-441, Куманово-296 и Гостивар-258.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 256
 • Аеродром – 191
 • Бутел – 127
 • Гази Баба – 177
 • Центар – 152
 • Карпош – 164
 • Сарај – 103
 • Кисела Вода – 175
 • Ѓорче Петров – 122
 • Студеничани – 82
 • Шуто Оризари – 130
 • Арачиново – 36
 • Илинден – 26
 • Петровец – 19
 • Чучер Сандево – 12
 • Сопиште – 24
 • Зелениково- 7
 • Странец – 7
 • Нераспределен- 4