Денеска Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13 914, бројката на оздравени пациенти е 10 507, на починати е 578, а бројот на активни случаи во земјата во моментот изнесува 2 829. Најмногу активни случаи има во Скопје 884, Куманово 361, Гостивар 286, Штип 228 и Тетово 180.

Во Скопје по завршените епидемиолошки анкети, дистрибуцијата по општини изгледа вака:

 • Чаир – 117
 • Гази Баба – 112
 • Аеродром – 104
 • Карпош – 91
 • Центар – 91
 • Кисела Вода – 98
 • Ѓорче Петров – 58
 • Бутел – 68
 • Шуто Оризари – 37
 • Студеничани – 22
 • Сарај – 26
 • Арачиново – 15
 • Илинден – 12
 • Сопиште – 8
 • Чучер Сандево – 7
 • Петровец – 8
 • Зелениково – 4
 • Странец – 5
 • Нераспределен – 1