Вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 21 636, бројката на оздравени пациенти е 16 591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4 236. Денес се регистрирани рекордни 445 новозаболени и 9 починати.

Состојбата со активни случаи по општини во Скопје по завршените епидемиолошки анкети, денеска изгледа вака :

 • Чаир – 84,
 • Гази Баба – 180,
 • Аеродром – 400,
 • Карпош – 344,
 • Центар – 353,
 • Кисела Вода – 232,
 • Ѓорче Петров – 169,
 • Бутел – 74,
 • Шуто Оризари – 13,
 • Студеничани – 3,
 • Сарај – 17,
 • Арачиново – 4,
 • Илинден – 28,
 • Сопиште – 17,
 • Чучер Сандево – 6,
 • Петровец –8,
 • Зелениково – 5,
 • Странец – 11,
 • Нераспределен-21.