Одамна сите ги знаеме здравствените придобвки од бананата, односно како две банани дневно содржат многу шеќер, а доколку имате дијабетес морате да бидете претпазливи. Тие двааат многу енергија, мускулите помалку се грчат, а го забрзуваат и метаболизмот.

Освен тоа, конзумацијата на бананите помага против анемија, па се добри кога страдате од недостиг на железо.

Одењето на педикир може да биде многу скапо, но постои трик со кора од банана, а кој може да направи чуда од стапалата.

Излупете банана и задржете ја кората. Измијте ги стапалата и со внатрешната страна од кората тријте ги стапалата. Кората содржи работи кои ќе ја омекнат и нахранат вашата кожа. Потоа измијте ги со млака вода. Поле 15 дена правење на овој трик ќе забележите голема разлика.