Сите имаме период во животот во кој не сме можеле да склопиме очи и да заспиееме. Доколку тоа повторно ви се случи, или пак моментално ви се случува, тогаш направете мешавина од само неколку состојки и олеснете си себе си.

Имено, оваа напивка нема да остави штетни последици на вас како што тоа би го направиле таблетите, бидејќи и сами ќе видите за какви состојки станува збор.

Состојки: 1 л вода, 1 банана, 1/2 мала лажичка цимет

Во врела вода ставете излупена банана и оставете да отстои 10 минути. Потоа извадете ја бананата и додајте цимет. Добро измешајте.
Еден час пред спиење земете по една шолја од оваа напивка и испијте. Во рок од само половина час ќе забележите дека ви се спие.
Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.