Ублажете ги стомачните тегоби и притисокот во синусите со овој лековит чај

Покрај тоа што е одличен зачин за секој оброк, ловорот е многу здрав бидејќи ја збогатува храната со влакна, минерали и антиоксиданси. Исто така, го подобрува здравјето на имунолошкиот систем…

Покрај тоа што е одличен зачин за секој оброк, ловорот е многу здрав бидејќи ја збогатува храната со влакна, минерали и антиоксиданси. Исто така, го подобрува здравјето на имунолошкиот систем бидејќи е добар извор на витамини А, Б6 и Ц, како и на железо, манган и калциум. Исто така, чајот од ловоров лист ги ублажува стомачните тегоби, како и притисокот во синусите или назалната конгестија.

Го намалува ризикот од дијабетес тип 2 и срцеви заболувања – едно истражување покажало дека консумирањето 1 до 2 грама ловоров лист дневно во текот на еден месец. Се препорачува и за намалување на кашлица и настинка.

Додава специфичен вкус на солената храна, но не треба да се јаде сирова или во големи количини бидејќи тешко се џвака и вари. Исто така, не постојат соодветни студии за употреба на ловоров лист како лек за време на бременост или доење, па затоа е неопходно да се консултира експерт во овој период.

Ловоров лист можете да најдете во повеќето продавници, свеж, сушен или во прав. Можете да го додадете во супа, да сварите ароматичен чај кој ќе го смири вашиот стомак, да пробате разни рецепти од индиската кујна или да го додадете во маринада со говедско или пилешко.


Related Articles