Шест деца се позитивни на новиот коронавирус, изјавија неименувани извори за италијански медиуми.

Повеќето случаи доаѓаат од „жариште“ во округот Лоди, кое е во карантин поради епидемија во северна Италија.

Најмладата е четиригодишно девојче од Кастиљоне д’ Ада, град во област со епидемија и е во болница во Павија.

Петнаесетгодишно момче е во болница во Серијате, во близина на Бергамо, на двајца 10-годишни деца, едно од Соресин, кај Кремона и на друго од пристаништето Сан Роко ал Порта во округот Лоди, им е дадена дозвола да се вратат дома.

Пред неколку дена, 17-годишник и негов школски другар беа позитивни на новиот коронавирус.