Зајакнете го вашиот организам со овој едноставен напиток составен само од две состојки

При спомнувањето на бананите, повеќето луѓе мислат на голем број калории. Бананите се калорични, но можат да направат чуда за вашето тело. Особено ако ги јадете варени. Бананата зготвена со…

При спомнувањето на бананите, повеќето луѓе мислат на голем број калории. Бананите се калорични, но можат да направат чуда за вашето тело. Особено ако ги јадете варени. Бананата зготвена со цимет е фантастичен начин да му помогнете на вашето тело да ги зајакне неговите одбранбени својства. Овој рецепт, кој е малку познат, е одличен лек за многу проблеми, вклучувајќи и недостаток на витамини и анксиозност.

Имено, бананите содржат голема количина на магнезиум, кој благотворно делува на нервниот систем: опушта, го елиминира стресот и го подобрува сонот. Бананите се извор на многу хранливи материи како што е калиумот, кој е важен за тонусот на мускулите, вклучувајќи го и срцевиот. Тие исто така содржат фосфор, кој му помага на телото полесно да ги свари јаглехидратите.

Друга важна состојка во овој коктел е циметот. Го намалува нивото на шеќер и холестерол во крвта, а со тоа го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања. Исто така, некои студии покажуваат дека циметот може да има антисептично дејство на телото и да ги нормализира хормоните, што е особено корисно за жените.

Научниците издвојуваат состојби во кои овој пијалак е корисен:

– артритис

– мигрена и главоболка од различно потекло

– улцеративни заболувања на гастроинтестиналног тракт

– присуство на патогени бактерии

Како да го направите овој напиток?

Состојки: 1 зрела банана,  1-1,5 лажици цимет,  2-2,5 литри вода

Подготовка: Излупете ја бананата, ставете вода да зоврие, а потоа додадете ги бананата и циметот. Намалете ја топлината и варете околу 10 минути. После тоа, исцедете го напитокот додека е топол. Овој пијалак треба да се пие навечер, еден до два часа пред спиење.


Related Articles