Експерт од Канада соведтува дека секој кој сака да изгуби некој килограм треба да ја држи оваа диета и лечи од дијабетис и херпес.

Робинсон тврди дека диетата „змија“ ќе го смени сето она што мислевте дека знаете за исхраната и што може да го направи човечкото тело.

Овој тип на исхрана значи дека на човекот му треба јадење како змија, чии оброци главно се состојат од масти и протеини.

Исто така, уште една важна точка е – змијата по оброкот прави пауза од 22 часа!

Пред да започнете со оваа диета, треба да поминете 48-часовна програма во која единственото нешто што го внесувате во вашето тело е таканаречениот змиски сок.

Овој напиток се прави од едно литро вода и две лажици розева сол (хималајска) и две лажици замена за сол, а ова се пие со цел да се ослободи телото од токсини и зависност од шеќер.

Робинсон тврди дека од овој пијалок може и да повратите, но тоа само значи дека телото се чисти од токсини.

Со оваа диета се слабее и до 5 килограми за 4 дена.

„Не се работи за никаква наука, гладувањето од 48 часа и потоа јадење на секој 22 часа ќе ве доведе до исцрпеност, но губите тежина поради внесување на мал број калории, но силата ќе се врати веднаш штом се прејадете“ вели експерт во оваа област.