Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјата од почетокот на епидемијата изнесува 26 954, бројката на оздравени пациенти е 18 627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408. Денеска се евидентира еден контролен тест, соопштуваат од министерството.

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

Според завршените епидемиолошки анкети најмногу активни случаи има во следниве градови: Скопје 3562, Струмица 434, Тетово 408, Куманово 331, Прилеп 316, Кочани 212,  Штип 201, Битола 182, Гевгелија 180,  Кавадарци 176, Охрид 167, Велес 151, Гостивар 144, Делчево 128 и Кичево 124.

Активни случаи на коронавирус по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
• Чаир – 166
• Гази Баба – 450
• Аеродром – 699
• Карпош – 547
• Центар – 519
• Кисела Вода – 417
• Ѓорче Петров – 286
• Бутел – 152
• Шуто Оризари – 26
• Студеничани – 7
• Сарај – 24
• Арачиново – 10
• Илинден – 63
• Сопиште – 30
• Чучер Сандево – 14
• Петровец –21
• Зелениково – 9
• Странец – 22
• Нераспределен- 100