Денеска времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места со врнежи од дожд, особено претпладне и во западните делови. На планините над 1800 м.н.в. врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Попладне облачноста ќе се намали.

Утре ќе преовладува сончево и студено време, од понеделник повторно ќе биде променливо облачно, а во вторник и со нови врнежи.

Утринските температури на повеќе места ќе се спуштат под нулата, а и дневните ќе бидат значително пониски.

Прогноза за 02.12.2019
Минимална температура: -3°C до 5°C
Максимална температура: 7°С до 13°C
Умерено облачно со слаб до умерен југоисточен ветер.

Прогноза за 03.12.2019
Минимална температура: 0°C до 7°C
Максимална температура: 6°C до 13°C
Претежно облачно со локален дожд, на планините во северните делови со повремен снег. Ќе дува умерен северен ветер.

Прогноза за 04.12.2019
Минимална температура: -3°C до 4°C
Максимална температура: 6°C до 12°C
Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен источен ветер.