Диетите што траат 21 ден функционираат според принципот на исхрана која е ограничена во калориска смисла.
Ригорозните диети имаат ефект само на краток рок, а откако ќе престанете да го држите строгиот режим на исхрана, килограмите се враќаат со молскавична брзина.
Многу лесно можете да качите вишок килограми, дури и повеќе одошто сте имале пред држењето на диетата.
За успешно да ги промените животните навики, треба да го смените начинот на исхрана барем на 21 ден.
Токму затоа постојат многу диети што се организирани во период од три недели за телото и умот да се навикнат на новиот начин на исхрана.
Во зависност од тоа колку килограми имате и која тежина сакате да ја постигнете, плановите на исхрана се вртат во категориите од 1.200 до 1.500 калории, од 1.500 до 1.800 категории и од 1.800 до 2.100 калории.
Во текот на денот се јадат шест помали оброци, отприлика на секои три часа. Акцент се става на необработените цели производи, како што се протеините, витамините и минералите, односно се намалува внесувањето на јаглехидрати.
Дозволено е и консумирање на благи работи, а со оглед на тоа што се внесуваат помалку калории од вообичаено, килограмите се топат дури и без вежбање.
Редовната физичка активност не би требало да се одбегнува, а резултатите ќе бидат уште подобри ако во секојдневната рутина вклучите и пешачење, возење велосипед, одење во вежбалница или некоја друга физичка активност.
Основната идеја е да усвоите нови навики во исхраната и да се навикнете на поздрав начин на живот, кој со текот на времето ќе донесе и видливи резултати во огледало.

Пример за мени со 1.200 до 1.500 калории
Појадок во 9 часот: 2 варени јајца, мали мафини од овесни снегулки, банани и боровинки (што сами сте ги испекле)
Ужина во 11 часот: 2 супени лажици путер од кикирики со 1 резанка крекер од ориз
Ручек во 13 часот: Салата од 115 г варено пилешко, 150 г домати, 50 г свежа пиперка, 100 г зелена салата, лажичка масло и оцет
Ужина во 14 или 15 часот: 12 бадеми
Вечера во 18 часот: 150 грама мелено месо со печена тиквица, 1 овошје за десерт
Ужина во 20 часот: Мала чинија пуканки
Пример за мени од 1.800 до 2.100 калории
Појадок во 9 часот: 100 г овесна каша, 3 супени лажици путер од бадеми, 20 г свежо шумско овошје
Ужина во 11 часот: Едно парче интегрален леб со четвртина авокадо и 50 г домати
Ручек во 13 часот: 230 г мелено мисиркино месо со 100 г домати, 50 г кромид, 50 г исечкано зелје, 50 г пиперка, лажичка масло и оцет
Ужина во 15 часот: 1 краставица со 150 мл нискокалорична павлака
Вечера во 18 часот: 200 г стек, 100 г варен компир со една лажичка маслиново масло, 150 г варени мешунки и 50 г печурки
Ужина во 20 часот: Една средно голема банана