Храна што го чисти организмот од никотин

Важно е никотинот да го исфрлите од вашиот организам по пат на исхрана. Некои намирници во тоа се помоќни од другите. Зелен чај:  Преку пушењето телото ја губи потребната вода,…

Важно е никотинот да го исфрлите од вашиот организам по пат на исхрана. Некои намирници во тоа се помоќни од другите.

Зелен чај:  Преку пушењето телото ја губи потребната вода, па организмот многу полесно доаѓа до состојба на дехидрација. Пиењето на зелен чај кој што е преполн со антиоксиданси го чисти телото од никотинот.

Спанаќ : Фолната киселина со која овој зеленчук изобилува, важна е за нормалната работа на организмот, а му помага на телото да се ослободи од никотинот.

Брокула, карфиол, зелка : Овој вид зеленчук содржи голем број на антиоксиданси кои исто така го чистат телото од токсини.

Цитруси: Сокот од портокал, лимон или грејпфрут го чисти организмот од никотин, но воедно и го храни со потребните хранливи материи и го надополнува нивото на витамини кои му недостасуваат на самото тело.

Морков: Тој содржи голема количина на витамин А, К, Ц и Б кои се главни прочистувачи на телото и на кожата ѝ го враќаат својот сјај што никотинот ѝ го уништил.


Related Articles